جمعه روز بى هنرى و فراموشى فرهنگ بود

 جمعه روز بى هنرى و فراموشى فرهنگ بود

 

نامه سرگشاده به استاندار

داستان روزجمعه و سخنی با استاندار محترم

حسن غفاری// مردم دردسته‌های کوچک از فرودگاه تا تنگ سرخ درمسیر تشریف فرمایی رئیسی، رئیس مردم ایران به استان کهگیلویه وبویراحمد خواسته و مطالبه داشتند، مادوانی ها، عشایرگرگو، شهروندان یاسوجی و مالباختگان استانی، این پراکندگی مردمی که گاه موجب توقف کوتاه ادامه‌ی سفر می‌شد بس بود تا به جای کرونا مانع از برنامه ریزی دیدارمردمی با توجه به وقت اندک سفر یک روزه شود.

 

رئیس جمهور درپنجمین سفراستانی اش باتنی چند از وزرا بدون فرهنگ وهنر پا به قلب سرمایه ملی ایران گذاشت که همانند سایر میهمانان ارشد تهرانی درهمه‌ی این سالها یادآوری کند که شما غنی هستید اما فقیر، و به تعبیری، داریم ، اما نداریم.

 

صحبت ها وگفت وشنودها آنقدر زیاد بود که سخن از گاومیش های خوزستان هم به میان آمد. آنچه پنهان و بی ارزش بود ودراین میدان نتوانست نفس بکشد و خودی نشان دهد تا از رنجوری و مرگ پنهانش درآن سرزمین سخن بگوید فرهنگ و هنر بود و اصحابش.

 

جمعه روز شلوغی بود، رسانه های مجازی، زود زود عکس و خبر ارسال می کردند. آنها چشم و گوش بینا و شنوای همه‌ی صنوف و اقشار اجتماعی هستند الی وضعیت و شرایط  صنفی خودشان و سایر همکارانشان در گرایش های هنری.

 

جمعه روز بی هنری و فراموشی فرهنگ بود. رئیس جمهور به دیدار عشایری رفت که کوچک و بزرگ لباس رزم چقه زناره نو نوار و یکدست و یک رنگ به همراه کلاه نمدی هایی که اولین بار بر سر گذاشته می شدند رفت و البته در خبرها آمده بود؛ سرزده!. آنسوتر وزرا، جاده های کج را دیدند، نالیدن های نماینده های مردم درمجلس را شنیدند و از همه مهم‌تر یقین پیدا کردند که چاه ها پرنفت و لوله ها، پر گاز و پرنفس درمسیر بی بازگشت قرار دارند، رسانه ها هم  وعده‌های پر رنگ وقشنگ را مخابره می کردند.

 

و اما به حق و حقیقت ،جمعه روز پرزحمت استاندار تازه نفس بود. اولین استاندار انتصابی دولت که خیلی زود میزبان رئیس کل دولت شد.

 

آقای سید علی احمدزاده بیست و دومین استاندار، استان کهگیلویه و بویراحمد در کنار رئیس جمهور ایستاده بود که  از احیای روحیه جهاد سازندگی دهه ی 60  سخن شنید، با همین ذهنیت جهادی ریاست حل مشکلات عشایر استان را به ایشان سپردند همچون سایر پیگیری و مسئولیت های دیگر. 

 

جمعه ها دلگیر هستند و امیدها به شنبه‌هاست، شنبه‌ها روزهای امیدواری زندگی‌های وابسته به جریان های اداری ودولتی است. برای استاندار هم تبار، روز شنبه، سرآغاز پیگیری مصوبات، وعده ها، حمایت ها ودستورها ست.

 

جناب آقای احمدزاده استاندار محترم اجازه دهید ساده وصمیمی با شما سخن بگویم، از فردای روز جمعه تاریخی این دولت دراستان، زمان برپایی جلسه های پی در پی رسیدگی و برنامه‌ریزی است ازاین رو از طرف جامعه‌ی فرهنگی هنری و رسانه ای استان، ضمن آرزوی موفقیت صحبتی دارم.

 

خوب می دانید که هنر؛ زندگی را شیرین و هدفمند می سازد و در تلاش است تا فقر و نومیدی را از زندگی بزداید و به مفهوم هویت و مواجه شدن صحیح با واقعیت ها کمک کند. هنرکلام هنرمند است که تلاش دارد به جوانه زدن آرامش و مطلوب زیستن در کنار دیگران  به ما کمک کند.

 

 جناب آقای احمد زاده؛ امیدواریم آقای رئیسی هم از غیاب هنرمندان در نبود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که متاسفانه در سفر رئیس جمهور دولت قبلی هم  از دیدار وزیر فرهنگش محروم بودیم حسابی باز کرده  وآن را به شما سپرده باشد.

 

آقای احمد زاده  متاسفانه جامعه‌ی شهری، روستایی و عشایری کهگیلویه وبویراحمد دچار فقر هنر است، نمی توان نقش فرهنگ و هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی را منکر شد، چه تصور و تصویری می توان از جامعه ای ساخت وقتی که  هنرمندانش دچار سرخوردگی، فقرمعیشتی، ناامیدی و بی اعتمادی هستند و میل به مهاجرت دارند؟

 

حضرتعالی مقام ارشد دولت، همزبان و هم استانی هستید از این رو ازحضرتعالی انتظار و توقع می رود سایه ی بی مهری به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه را کنار زنید و در تلاش برای بازگشت حضور جمعی آنها در جامعه باشید که این غیبت بزرگ در آینده‌ی نزدیک دامنگیر نابسامانی های فرهنگی و اجتماعی گسترده در شهر های نوپای استان خواهد شد. شهرهایی که بدون زیرساخت اولیه فرهنگی و هنری در حال گسترش هستند.

 

هنــر اســت کــه می‌توانــد موجب ترمیم بدفرهنگی شود و آن را با کمک عدالـت اجتماعی در مسیر درست قراردهد،  هنر است که می تواند رابطه ی مردم با دولت را در مسیر صحیح قرار دهد. هنرمندان با آثارشان  موجب آموزش شهروندان وسلامت جامعه می شوند، تداوم فعالیت های هنری موجب تقویت و تضمین سلامت جامعه‌ی زیستمان می‌شود.

چه حیف و افسوس که هنرمندان هم استانی، اسیر نگاه  و بی توجهی فقر فرهنگی شده اند و در مسیر کم کاری و چشم پوشی از توان کاریشان قرارگرفته اند، هنر استان برای برون رفت از این وضعیت، ‌دست گرم وتوانای حضرتعالی را به یاری می طلبد.

 

همین آید ز یاران شرط یاری

همین باشد نشان دوستداری

 

*حسن غفاری، کارشناس ارشد عکاسی، دارای مدرک درجه یک هنری در رشته عکاسی از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی

تاریخ درج :  1400/7/11

تعداد بازدیدها : 1545

ارسال نظر